NOMINEES
|
WINNERS |
GENERAL CATEGORIES
|
|
|
Outstanding National Album Eminem "Slim Shady LP" |
|
Outstanding National Single Kid Rock "Cowboy" |
Anthology, Compilation or Reissue MC5 "66 Breakout"
Various Artists "'DET Live"
Sonic's Rendevous "City Slang"
Alice Cooper "The Life & Crimes of Alice Cooper"
Stevie Wonder "At The Close of a Century"
Various "Jam Rag Family Album 99"
|
Outstanding Anthology,
Compilation or Reissue
Stevie Wonder
"At The Close of a Century" |
|
Outstanding Producer
Brian "Roscoe" White |
Studio Tempermill
Roscoe's Recording
White Room
Big Sky Recording
Woodshed
Studio A
|
Outstanding Studio
Tempermill |
|
Outstanding Local Record Label
Static Records |
|
Outstanding Live Performance
Immunity |
|
Outstanding Live Sound Tech
Neil T. Sever
Memphis Smoke |
ROCK/POP
|
|
|
Outstanding Local Rock/Pop Recording - TIE Forge "Trials"
Jill Jack "Live from Billy's Basement"
|
|
Outstanding Rock Artist Robb Roy |
|
Outstanding Pop Artist Stewart Francke |
|
Outstanding Alternative Artist Fez |
|
Outstanding Metal Artist
Forge |
|
Outstanding Industrial Artist
The Impaler |
|
Outstanding Rock Writer
Stewart Francke |
|
Outstanding Rock Instrumentalist
Tim Diaz (guitar) |
|
Outstanding Rock Vocalist
Jill Jack |
URBAN/HIP HOP/FUNK
|
|
|
Outstanding Urban Recording
Soul Clique "Unification" |
|
Outstanding Urban Artist
Soul Clique |
|
Outstanding Funk Artist
Howling Diablos |
|
Outstanding Urban/Funk Vocalist
Martin Gross
Howling Diablos |
|
Outstanding Urban/Funk Instrumentalist
Johnny Evans (sax)
Howling Diablos |
|
Outstanding Urban/Funk Writer
Martin Gross
Howling Diablos |
|
Outstanding Hip Hop Artist
Esham |
|
Outstanding Hip Hop DJ
DJ Cracker |
|
Outstanding Hip Hop MC
Esham |
|
Outstanding Hip Hop Writer/Producer
Kid Rock |
ELECTRONIC/DANCE
|
|
|
Outstanding Electronic Recording
Innerzone Orchestra "Programmed" |
|
Outstanding Electronic Artist
Richie Hawtin |
|
Outstanding Electronic DJ
DJ Bone |
|
Outstanding Electronic Writer/Producer
Carl Craig |
JAZZ
|
|
Jazz Recording Sheila Landis "Where Jazz Lives" Blackman & Arnold "Illuminata" George Benson "Sax Master" Robert Tye "Virtues of the Well" Bess Bonnier "Suite William" David McMurray "Peace of Mind"
|
Outstanding Jazz Recording
George Benson
"Sax Master" |
|
Outstanding Jazz Traditional
George Benson |
|
Outstanding Jazz Modern
Straight Ahead |
|
Outstanding Big Band/Swing
Bird of Paradise |
|
Outstanding Jazz Vocalist
Ursula Walker |
|
Outstanding Jazz Instrumentalist
George Benson (sax) |
|
Outstanding Jazz Writer
Sean Blackman / John Arnold |
ACOUSTIC/FOLK
|
|
|
Outstanding Acoustic Folk Writer
Lisa Hunter |
|
Outstanding Acoustic Instrumentalist
Jere Stormer (guitar) |
|
Outstanding Acoustic Vocalist
Jan Krist |
|
Outstanding Folk Artist
Matt Watroba |
|
Outstanding Acoustic Artist
The Luddites |
|
Outstanding Acoustic Folk Recording
Lisa Hunter "Faith" |
WORLD/REGGAE/SKA
|
|
|
Outstanding World Recording
Black Market "Live From Jamaica" |
|
Outstanding Reggae Artist
Immunity |
|
Outstanding Ska Artist
The Articles |
|
Outstanding World Artist
Immigrant Suns |
|
Outstanding World Vocalist
Jonathan Pettus
Immunity |
|
Outstanding World Instrumentalist
Bill Koggenhop (bass)
Immunity |
World Writer Bill Koggenhop
Tom Varga
Mark Chudy John Arnold Rich K
|
Outstanding World Writer
John Arnold |
BLUES/RHYTHM & BLUES
|
|
|
Outstanding Blues Recording
Johnnie Bassett "Party My Blues Away" |
|
Outstanding Blues Artist
Johnnie Bassett & Blues Insurgents |
|
Outstanding Rhythm & Blues Artist
Bugs Beddow |
|
Outstanding Blues Vocalist
Thornetta Davis |
|
Outstanding Blues Instrumentalist
Johnnie Bassett (guitar)
Blues Insurgents |
|
Outstanding Blues Writer - TIE
Clarence Butler
Butler Twins
Chris Codish
|
COUNTRY
|
|
Country Vocalist Scott Forbes Forbes Brothers Gary Pillow Marilu Livingston Leather & Lace Ron Jacob Tony Phillips
|
Outstanding Country Vocalist
Scott Forbes
Forbes Brothers |
Country Instrumentalist Dennis Forbes Forbes Brothers Marilu Livingston Leather & Lace Robert Godsey JC Whitelaw Kevin Holeyar Steve Young
|
Outstanding Country Instrumentalist
Dennis Forbes Forbes Brothers
|
|
Outstanding Country Writer
Forbes Brothers |
Country Artist Forbes Brothers Gary Pillow Devin Scillian Marilu Livingston Shotgun Willie Tracy Leigh
|
Outstanding Country Artist
Forbes Brothers |
Country Recording Devin Scillian "Tulsa" The Volebeats "Solitude" Cherie "Sail On" Katie Geddes & The Usual Suspects "Live at the Greenwood"
|
Outstanding Country Recording
The Volebeats "Solitude" |
GOSPEL/CHRISTIAN
|
|
Gospel Recording CeCe Winans "Alabaster Box" Winans Phase 2 "We Got Next" Sarah Mason "The Holding" Donnie McClurkin "The McClurkin Project"
|
Outstanding Gospel Recording - TIE
CeCe Winans "Alabaster Box"
Winans Phase 2 "We Got Next"
|
Gospel Choir 12th Street Baptist Church
Fred Hammond & NGS Mass Choir Detrick Haddon & Detroit Sings
|
Outstanding Gospel Choir
Fred Hammond & NGS Mass Choir |
Gospel Artist Impact
Pop Winans CeCe Winans Geoff Moore
|
Outstanding Gospel Artist
CeCe Winans |
Contemporary Christian Artist Voice in Praise
Insyderz
Sarah Mason
Winans Phase 2
|
Outstanding Contemporary Christian Artist
Winans Phase 2 |
|
|
Gospel Instrumentalist Tim Bowman Dan Scott Don Mayberry
|
Outstanding Gospel Instrumentalist
Tim Bowman |
Gospel Writer Fred Hammond James Smith Rodney Love
|
Outstanding Gospel Writer
Fred Hammond |
CLASSICAL
|
|
Classical Recording DSO "Ellington & the Modern Masters"
Allan Bryant "Space Techno" Dearing Concert Duo "Take One" Opera Lite "Christmas at the Eagle Tavern"
|
Outstanding Classical Recording
DSO
"Ellington & the Modern Masters" |
|
Outstanding Community Orchestra
Birmingham Bloomfield Symphony Orchestra |
Classical Ensemble Cut Time Players Detroit Chamber Winds & Strings Emerald Sinfonietta Scandinavian String Quartet
|
Outstanding Classical Ensemble
Detroit Chamber Winds & Strings |
Classical Instrumentalist Ervin Monroe (flute) Jeff Applegate (violin) James Tocco (piano) Kurt Kunzat (piano) Rob Conway (piano) Vladimir Kalmsky (piano)
|
Outstanding Classical Instrumentalist
James Tocco (piano) |
Classical Vocalist Dana Lentini Frances Brockington Jeannette Dagger Marcello Rosse Margaret Reese
|
Outstanding Classical Vocalist
Frances Brockington |
Classical Composer James Lentini Allan Bryant Anthony Iannaccone Karl Boelter Mark Gottlieb Stanley Hollingsworth
|
Outstanding Classical Composer
James Lentini |